FERNANDO JORGE

Mart 2018

Sao Paulo’da eğitimini tamamlayan Fernando Jorge, Londra’ya taşınarak Central Saint Martins’de Mücevher Tasarımı master’ı yapmadan önce bir çok Brezilyalı mücevher markasının kilit pozisyonlarında çalıştı. İlk koleksiyonunu 2010 yılında koleksiyonerlerle buluşturan tasarımcı, elde ettiği başarının ardından Londra’da kendi markasını yarattı. Jorge’nin duyuları uyandıran enerji ve hareket yüklü tasarımlarının estetiği Brezilya kökenli. Yerel değerli taşlar ve minerallerle imzası haline gelen eşsiz kesimler ve narin altın zincir tasarımlarını bir araya getiren Jorge, mükemmel bir heykeltıraş zanaatkarlığında modern ve zarif mücevher koleksiyonlarını mücevher tutkunlarıyla buluşturuyor.

Brezilya’da dünyaya gelmiş olmak eminiz müthiş bir renk ve tekstür nizamı sağlıyordur. Ama, aynı zamanda tasarımcının norm ve varsayım sürecini kısıtlayabilir. Markanızın bu farklı kimliğini nasıl yaratınız?

Ben bütün etkileri alıyor ama kendi görüş açımı ekleyerek sunuyorum. Brazilya’da çalıştığım dönemlerde elde ettiğim deneyimler ile mücevher hakkında çok şey ögrendim. St Martins‘den aldığım master derecesi benim tasarıma daha rafine bir şekilde yaklaşmamı sağladı, ki markamın kimliğinin önemli bir parçası buradan geliyor.

Tasarımlarınızın ilhamı nereden geliyor?

Mücevher tarihinden geliyor: klasik mücevherin teknikleri ve proporsiyonundan. Malzeme, doğal kaliteler ve doğanın da ilham olarak çok büyük etkisi var mücevherlerimde. Mücevherin insan vücudunda duruş şekli ve etkileşiminin de benim tasarım sürecimde kritik katkısı var.

Her seferinde takip ettiğiniz bir süreç var mı? Yoksa her koleksiyon ayrı bir macera mı? Yaratım süreciniz nasıl gelişir?

Merakımı uyandıran yada zorlayıcı bir yön ararım genelde - her zaman işlemeyeceğini bilsem de. İlk etki her zaman beni bir maceraya sürükler, daha sonradan her şey uyumlu bir şekilde bir araya gelir.

Şu ana kadar yapmış olduğunuz işler sizi siz yapan işlerle bağlantı mı yoksa yıllar içinde karmaşık şeyler de deneyimlediniz mi?

10 yıldır mücevher işindeyim ve hayatın temposuna saygı göstermeyi öğrendim. Mücevher tarihine ve mirasına bir şeyler katacak koleksiyonlar yaratmayı seviyorum. Ayrıca, birbirleriyle uyumlu işler yapmayı – yani çağdaş ve geçerli, açık ve kolay algılanan günümüze uygun işler yaratma eğilimindeyim.

‘Brillant’ koleksiyonu sizin markanızın en öne çıkan koleksiyonu? Neden diğerlerinden daha farklı algılanıyor?

Benim Brillant koleksiyonum saflık demek. Ve pırlantanın en önemli özelliği olan parlaklığı…Bunu farklı grafik şekilleri kullanarak şehvetli bir şekilde yorumluyorum.

Tasarımların ve fikirlerin bu kadar çabuk tüketildiği bir dünyada nasıl güncel kalınabilir sizce?

Bu hepimizin karşılaştığı bir sorun! Benim cevabım her zaman bir önceki kadar yeni ve arzu duyulan koleksiyonlar yaratmak. Tasarımlarımda heyecan verici ve çekici koleksiyonlar olması ile güncel kalıyorum.

Sizin parçalarınızı takmasını arzu ettiğiniz geçmişten ‘ikonik kisiler’ var mı? Çağdaş ikonlardan hangisi için özel bir parça yaratmak istersiniz?

Benim mücevherlerimi akıllı ve yetenekli kadınların takmasından hoşlanıyorum. Şu anda Oprah ve Angelina Jolie’nin benim tasarımlarımı takması beni çok mutlu ediyor. Daha iyisi olamazdı.

Hedef kitleniz kimler? Stil ve enerji olarak sizin tasarımlarınızı takan kadınları anlatabilir misiniz?

Benim stilim benim şekillerimi ve tekniğimi bir arada tutan bir çok tarzdan oluşuyor. Tasarımlarıma ilgi duyan kadınlar zarif ama casual parçaları tercih ediyorlar.

En favori ve ilham verici seyahat rotanız neresidir?

Chapada Diamantina, Brezilya. Tropikal ormanları olan, harika hayvanlara ev sahipliği eden ve binlerce şelalesi olan bir doğa koruma alanı.

Size en çok ilham veren favori tasarım objeleri nelerdir?

Fonksiyonel ve zamansız tasarımları çok seviyorum, özellikle de mobilyaları.

Tasarımlarınızı hayal gücünüzün mevsimsel bir yansıması olarak mı görüyorsunuz yoksa klasik parçaların zaman içinde test edilen bir şekli olarak mı?

Her ikisi de. Benim koleksiyonlarım benim hayal gücümün yansımasıdır ama aynı zamanda etrafımda güncel olanları da içerir. Onları, zaman içinde birer klasik olmaları için dünya ile paylaşıyorum.

Telefon: +90 212 263 21 11

SEPETİNİZ BOŞ