LİZBON: İSTANBUL'UN KAYIP İKİZ KARDEŞİ

Temmuz 2018

KALIN

Casa Balthazar

R. do Duque 26

Şehir merkezi Chiado'da yer alan Casa Balthazar, şehir tarihinin bir parçası. 1882'de Lizbon'un en eski pastanesi olan Confeitaria Nacional'in sahibi Balthazar tarafından alınmış bu ev, hala aynı aileye ait. Kurabiyelerin piştiği fabrika da restorana dönüştürülmüş.

Verride Palácio Santa Catarina

R. de Santa Catarina 1

GEZİN

Palacio da Fronteira

Mozaiklerle kaplı mükemmel huzurlu bahçesiyle bilinen bu güzel sarayda mülk sahibi olan aile hala yaşamakta.

Mosteiro de São Vicente de Fora

1582'de yapımı başlamış olan eski manastır ve kilise. İçerisinde La Fontaine masallarının anlatıldığı mozaikler var. En üst çatı katına gitmeyi unutmayın. Tüm şehri görebildiğiniz mükemmel bir manzara ve iki beyaz kilise çanı.

Sintra

Lizbon'a yaklaşık 40 dakika uzaklıkta eski saraylar ve şatolarla süslü yemyeşil bölge.

TADIN

Agua Pela Barba

R. do Almada 29/31

Küçük tabaklar ve genellikle deniz mahsülünden oluşan menüsüyle aklıma kazınan bu küçük restoranda ceviche ve ahtapot harika! Rezervasyon yapın.

Bairro do Avillez

R. Nova da Trindade 18

Avillez buranın en ünlü şefi ve Lizbon'da bir sürü restoranı var. Hiçbiri hayal kırıklığına uğratmıyor. Bu restoranın da iki kısmı var, arka taraf deniz mahsülü ön kısımda da şarküteri ve et ağırlıklı.

Beco

R. Nova da Trindade 18

Yine Avillez'den Cabaret Gourmet. Kabare şov ve fix menu. Rezervasyon yapın.Cervejaria Ramiro

Av. Almirante Reis nº1

Portekiz'in tipik salaş restoranlarından biri. 1950'lerden beri aynı kaliteyle deniz mahsülü yapıyor. Çok turistik ve sıra beklenmesine rağmen lokaller buraya sık sık geliyor. "Ameijoas" (kum midyesi), "percebes" (kaz boyunlu kaya kabuklusu) ve karidesi mutlaka deneyin. Yengeç ve ıstakoz da mükemmel. Yemek sonrası da bol buzlu ve limon suyu sıkılmış Amarguinha denen Amarettto'ya benzeyen tatlı badem likörünü deneyin. Bu yazı bitince gideceğim sanırım.

ALIŞVERİŞ

A Vida Portuguesa

Largo do Intendente Pina Manique 23

Portekiz'e dair her şey burada. Renkli seramikler ve rengarenk ambalajlı sardalyeler, sabunlar ve tradisyonel kumaşlar.

Claus Porto

R. da Misericórdia 135

Porto'nun köklü 130 yıllık sabun ve koku mağazası. Ambalajları bağımlılık yapıyor. Evim, açmaya cesaret edemediğim sabunlarla doldu.

Alara Karakas

Telefon: +90 212 263 21 11

SEPETİNİZ BOŞ